KOŚCIÓŁ PARAFIALNY w SZCZUROWEJ

W 1338 roku Biskup krakowski Jan Grot erygował parafię. Pierwszy drewniany Kościół pw. św. Bartłomieja Ap. spłonął 21 lipca 1683 roku wraz z plebanią i księgami. Drugi drewniany konsekrowano w 1742 r. Spłonął 24 czerwca 1886 roku.

Przystąpiono do budowy obecnego Kościoła wg projektu lwowskiego inż. Sas-Zubrzyckiego. Ukończono go w 1893 roku za proboszczowania ks. Jana Kitrysa. Ostatecznie Kościół wraz z polichromią wykonaną przez uczniów Jana Matejki: Wł. Szczepaniaka, Al. Skrutka i Piotra Nizińskiego oddano do użytku 8 maja 1894 roku. Już wówczas przy odbiorze Kościoła przez ks. proboszcza Jana Kitrysa razem z Komitetem Budowy zaznaczono, że mury Kościoła są zarysowane i szczeliny do reszty Kościoła obniżyły się do 7 cm. W 1961 roku przystąpiono do zabezpieczenia Kościoła, które wykonano metodą inekcji.

Kościół jest neogotycki, trzynawowy, z dwiema wieżami, otoczony dookoła zabytkowymi lipami i murem z kamienia pińczowskiego. Na murze wokół Kościoła stoi 36 figur świętych, których ufundowali poszczególni parafianie przeważnie w XIX wieku. Ostatnia figura św. Karola Boromeusza została wykonana i poświęcona w 1991 roku. Na cmentarzu przykościelnym na piętnastometrowej kolumnie stoi figura św. Bartłomieja z 1698 roku. Została gruntownie poddana renowacji wraz z kolumną w 2000 roku.

Na wieży Kościoła są trzy dzwony konsekrowane w 1957 roku, ufundowane przez parafian i rodaków z Ameryki.

Organy pneumatyczne początkowo były 12 głosowe. Obecnie po rozbudowie 20 głosowe.

W latach 1965-67 odnowiono polichromię całego Kościoła (Zbigniew i Zofia Kowalscy z Krakowa).

W 1972 roku powróciła do Kościoła zabytkowa figura tzw. MADONNA SZCZUROWSKA wyrzeźbiona w latach 1500-1520, bo po pożarze w 1683 roku była w przydrożnej kapliczce na tzw. „olszowym końcu”. Obecnie znajduje się w bocznym ołtarzu.

W kościele znajdują się ołtarze:

  • Główny – z obrazem MB Częstochowskiej, św. Bartłomieja, Wniebowzięcia Najśw. MP i Krzyżem;
  • 4 ołtarze boczne:
    • Matki Bożej Szczurowskiej i św. Józefa
    • Matki Bożej Nieustającej Pomocy
    • Serca Pana Jezusa
    • Męki Pańskiej

Kościół posiada tabernakulum pancerne, 2 zakrystie bardzo szczupłe, umeblowane, wystarczającą ilość ławek dębowych, witraże, dobre nagłośnienie. W zimie jest ogrzewany: nadmuch na gaz.