KOŚCIÓŁ FILIALNY w GÓRCE

Historia powstania i najważniejsze wydarzenia po konsekracji.

Marzenia o własnym kościele w Górce były od dawna, bowiem 5 km do kościoła w Szczurowej były dla starszych ludzi i dzieci bardzo trudne do pokonania. Rozmowy na ten temat z Ks. Prałatem Stanisławem Nyklem, który od 1960 r. pracował w Szczurowej jako wikariusz, a następnie administrator, by w 1969 r. zostać mianowany proboszczem, trwały od 1964 r.

W 1979 r. udało się uzyskać pozwolenie na budowę. Prace rozpoczęto 12 maja 1979 r. Dokładnie miesiąc później 12 czerwca 1979 r. Ojciec Św. Jan Paweł II, w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, w Krakowie dokonał poświęcenia kamienia węgielnego, który został wmurowany 12 października 1979 r. przez Ks. Bpa Jerzego Ablewicza.

Dokumentację projektową wykonali: inż. arch. Zbigniew Zjawień i inż. Zygmunt Szalonek, projekt konstrukcyjny inż. Leszek Kaczor, pracami kierował inż. Stanisław Starzewski, a majstrem budowlanym był Bartłomiej Augustynek z Rajska. Prace budowlane trwały 5 lat.

Ściany zewnętrzne są wyłożone pińczowskim kamieniem w połączeniu z granitem. Dach jest pokryty miedzianą blachą. Plac kościelny ogrodzony również według tego samego projektanta. W wieży zwieńczonej koroną znajdują się trzy dzwony (Stanisław, Maryja, Maksymilian), które nawołują wiernych do modlitwy i żegnają odchodzących po nagrodę do Pana.

Wnętrze kościoła jest pięknie urządzone. Główny ołtarz to pokaźna nastawa z albańskiego marmuru, w której znajduje się obraz Patrona Kościoła. Jest to wierna kopia obrazu św. Stanisława z krużganków kościoła Franciszkanów w Krakowie. Wykonał ją artysta malarz Wacław Wagner. Ołtarz soborowy i ambona także wykonane są z albańskiego marmuru. Posadzka wyłożona jest białą marianną sprowadzoną z Bułgarii. Sufit ułożony został z 306 kasetonów bogato złoconych. Od strony północnej cztery witraże przedstawiają M.B.Częstochowską, Lourdzką, Fatimską i Saletyńską, od południowej 6 witraży: chrzest Chrystusa, powołanie Apostołów, cud w Kanie Galilejskiej, jawnogrzesznica i Emaus. Duży okazały witraż od strony zachodniej, niemal na całym frontonie Kościoła, przedstawia scenę Wniebowstąpienia Chrystusa.

Aby upamiętnić fundatorów zza oceanu nazwiska ich znajdują się na Pamiątkowej Tablicy w przedsionku świątyni.

 Zabytki:

  • W bocznym ołtarzyku wykonanym przez p. Bogdanę Drwal znajduje się figura M.B. z początku XVI wieku w stylu pomorskim.
  • Po bokach obrazu św. Stanisława 2 anioły z XVII wieku z Muzeum Diecezjalnego.

23 września 1984 r. Ks. Bp Jerzy Ablewicz dokonał konsekracji kościoła pomocniczego w Górce pod wezwaniem Św. Stanisław Bpa i Męcz. oraz ołtarza w którym zostały umieszczone relikwie Świętych męczenników Herkulana i Honoraty. Zostały również poświęcone trzy dzwony.

Ta piękna świątynia mogła powstać dzięki Bożemu błogosławieństwu, determinacji Ks. Prał. Stanisława Nykla i ofiarności wielu parafian. Plac pod budowę świątyni ofiarował Tadeusz Nowak. W prace ofiarnie włączyli się mieszkańcy Górki przy wsparciu rodaków z USA, którzy przekazali na ten cel ok. 45 tys. dolarów. Mieszkańcy zaś cieszą się, że było im dane budować, ten piękny Kościół, który jest dowodem ich religijności.

11 czerwca 1991 r. Pan Bóg odwołał do wieczności Ks. Prałata Stanisław Nykla. Wdzięczni mieszkańcy Górki i Towarzystwo Ratunkowe Górka z Chicago ufundowali epitafium dla Ks. Prałata – budowniczego tej świątyni w 12 rocznicę Jego śmierci, które zostało wmurowane w zachodnią ścianę świątyni.

Po śmierci Ks. Prał. Stanisława Nykla obowiązki proboszcza objął Ks. Jan Orlof. Po konsekracji kościoła wykonane zostały jeszcze następujące prace:

– wyposażenie zakrystii (meble dębowe)

– pomnik Ojca św. Jana Pawła II – wykonany w 75-tą rocznicę urodzin

– krzyż drewniany przed kościołem – upamiętniający Wielki Jubileusz 2000 roku

– malowanie kościoła

– ołtarzyk Miłosierdzia Bożego

– elektryczny napęd dzwonów i kuranty

– przyłącz wody z sieci do kościoła.

Od 2007 roku obowiązki proboszcza w Szczurowej pełni ks. Wiesław Majka. W tym czasie wykonano nowe nagłośnienie. Dzięki pomocy Urzędu Gminy w Szczurowej wyasfaltowano parking przed kościołem, a w 2009 roku, w ramach przygotowania do jubileuszu wykonano kostkę wokół kościoła, odnowiono ogrodzenie, uporządkowano plac kościelny, wyzłocono tabernakulum. Powyższe prace były możliwe dzięki ogromnej ofiarności mieszkańców Górki oraz zaangażowaniu mieszkańców w prowadzone prace.

23 września 2009 r. odbyła się uroczystość 25-lecia konsekracji kościoła. Mszy św. przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. biskup Wiesław Lechowicz. Obecni byli księża rodacy, władze gminy, licznie zgromadzeni goście i mieszkańcy Górki.

W kościele w Górce odprawiana są w każdą niedzielę oraz w każdy piątek Msza św. W miesiącu październiku codziennie odprawiana jest Msza św. i nabożeństwo różańcowe, a w miesiącu maju codziennie nabożeństwo majowe. W Wielkim Poście nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Gorzkie Żale. W tej świątyni udziela się Chrztu św., błogosławi małżeństwa i odprawia pogrzeby.